Usuwanie rozstępów

Usuwanie rozstępów

2 sierpnia, 2021 Wyłączono przez Admin

Rozstępy to problem natury estetycznej, z którym boryka się wiele osób. Szczególnie mocno dotyka on kobiet, które często decydują się na zabieg ich usuwania za pomocą zabiegów medycyny estetycznej. Rozstępy mogą pojawić się w wieku dorastania, a także wskutek szybkiej zmiany wagi, ciąży czy nawet uprawiania sportu. Dla wielu kobiet jest to powód do kompleksów i niższej samooceny, zwłaszcza jeśli występują w widocznych miejscach. Kremy i preparaty sklepowe niestety nie rozwiążą tego problemu, ale warto zastanowić się nad zabiegami medycyny estetycznej, która radzi sobie z wieloma trudnymi dolegliwościami skórnymi.

Co to są rozstępy?

Rozstępami nazywa się pasma ścieńczałej skóry przypominające blizny na naskórku i skórze właściwej, które powstają w wyniku nadmiernego, szybkiego rozciągnięcia skóry, np. podczas ciąży lub w efekcie szybkiego wzrostu. Skutkiem tego jest rozerwanie włókien kolagenowych i elastynowych, co w dalszej kolejności prowadzi do stałego uszkodzenia struktury skóry. Początkowo rozstępy przyjmują postać sinoczerwonych pręg w podłużnym kształcie, a następnie zmieniają kolor na biały. W tej stałej formie zauważalny jest ubytek w skórze właściwej oraz nierównomierne podłoże tkanki tłuszczowej w obszarze objętym zmianą. Największy dyskomfort pojawia się u osób, u których rozstępy występują na ramionach, udach i brzuchu. Czasem również rozstępy są wynikiem chorób, takich jak zaburzenia hormonalne.

Jak usunąć rozstępy?

Usuwanie rozstępów nie jest zadaniem prostym. Stała forma rozstępów jest trudniejsza w usunięciu niż świeża. Znaczenie ma także głębokość zmian. Te powierzchniowe poddają się leczeniu już po kilku zabiegach, dlatego najlepiej reagować od razu. Wieloletnie rozstępy wymagają dłuższego leczenia. Dobór konkretnej metody terapii ustalany jest z lekarzem i dostosowywany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Czasem poleca się połączenie kilku różnych metod.

Wśród możliwych metod usuwania rozstępów wymienia się m.in:

  •  radiofrekwencję mikroigłową,
  • mezoterapię igłową,
  • karboksyterapię,
  • laser frakcyjny

Radiofrekwencja mikroigłowa jest jedną z bardziej skutecznych metod w leczeniu rozstępów. Do głębokich warstw skóry dostarcza się energię cieplną, która pobudza organizm do wytworzenia nowej dawki kolagenu. Zabieg powtarza się od 3 do 5 razy aby osiągnąć jak najlepsze efekty.

Mezoterapia igłowa polega na wstrzykiwaniu w każdy rozstęp odpowiedniej mieszanki odżywczej, która ma na celu pobudzenie skóry do odnowy. Preparaty są dobierane indywidualnie do pacjenta, a wprowadza się je za pomocą cienkiej igły. Skóra otrzymuje dawkę witamin i minerałów niezbędnych do regeneracji. Ilość zabiegów ustala lekarz, jednakże najlepiej powtarzać je regularnie.

Karboksyterapia opiera się na podawaniu pod skórę medycznego dwutlenku węgla, co powoduje poprawę ukrwienia leczonego miejsca. Wpływa to na szybsze gojenie się rozstępów oraz pobudzenie wytwarzania kolagenu. Można tę metodę połączyć z mezoterapią dla osiągnięcia najlepszych efektów.

Laser frakcyjny jest metodą, która ma na celu pobudzenie skóry do wzmożonej produkcji włókien elastynowych i kolagenowych, co w dalszym efekcie skutkuje wzbudzeniem procesów regeneracyjnych skóry i eliminacji rozstępów. Laser dokonuje mikrouszkodzeń tkanki, dzięki czemu skóra zostaje pobudzona do procesów naprawczych. Ta metoda wymaga wykonania od 3 do 5 zabiegów.

Cena usuwania rozstępów

Usuwanie rozstępów w salonach kosmetycznych nie jest zabiegiem tanim. Wszystko jednak zależy od obszaru objętego leczeniem, głębokości blizn oraz miejsca, w którym poddajemy się leczeniu. Na przykład usuwanie rozstępów na piersiach może kosztować około 800 zł, z kolei na udach – 1200 zł. Warto rozglądać się za różnego rodzaju pakietami promocyjnymi, dzięki którym można w niższej cenie wykonać kilka serii zabiegów. Koszt zależy również od konkretnej metody, za pomocą której rozstępy będą usuwane. O tym jednak decyduje zazwyczaj lekarz, który dobiera sposób do potrzeb pacjenta, wskazując ten możliwie najbardziej efektywny.