Laserowe usuwanie przebarwień. Jak leczyć

Laserowe usuwanie przebarwień. Jak leczyć

2 sierpnia, 2021 Wyłączono przez Admin

Przebarwienia skóry to problem, z którym może borykać się nawet 50% kobiet. Stanowią powód kompleksów i niskiej samooceny. Przebarwieniami nazywa się plamy na skórze, które posiadają inny odcień. Kiedy przyjmują formę piegów są całkiem urocze. Gorzej, gdy występują w niechcianych miejscach i przyjmują duże rozmiary, wyraźnie zwracając na siebie uwagę.

Jak leczyć przebarwienia?

Na rynku istnieje wiele kosmetyków przeznaczonych do rozjaśniania przebarwień. Jednak zwykle ich ceny są wysokie, a efekty mizerne. Najskuteczniejszą metodą usuwania przebarwień jest użycie lasera frakcyjnego w specjalnych salonach medycyny estetycznej. Zabiegi te wyrównują koloryt skóry, niwelują przebarwienia, a ich dodatkowe działanie to ujędrnienie i zwężenie porów. Metoda ta polega na wywołaniu za pomocą wiązki lasera kontrolowanych ilości mikrouszkodzeń w skórze, rozgrzewając komórki barwnikowe. Bezpośrednio po zabiegu przebarwienie ciemnieje, ale po niedługim czasie całkowicie blednie i znika.

Laserowe usuwanie przebarwień – przebieg zabiegu

Przebarwienia w salonach kosmetycznych usuwa się za pomocą specjalnych urządzeń zwanych laserami frakcyjnymi. Zabieg zaczyna się od nałożenia na skórę kremu znieczulającego, a po upływie około 40 minut specjalista rozpoczyna zabieg właściwy, poddając miejsce działaniu lasera. Bezpośrednio po zabiegu odczuwalne jest uczucie ciepła i lekkiego pieczenia, a skóra może być zaczerwieniona i delikatnie opuchnięta. Wszystkie te objawy mijają zazwyczaj całkowicie po upływie kilku dni. Sam proces regeneracji i gojenia się skóry również zajmuje kilka dni. Pełen ostateczny efekt widoczny jest najlepiej po około 2 miesiącach od zakończenia serii leczenia.

Skąd się biorą przebarwienia?

Na najczęstszą przyczynę występowania brązowych plam na skórze wskazuje się intensywne korzystanie ze słońca. Inne powody to te związane z zaburzeniami hormonalnymi. Niektóre przebarwienia pojawiają się wskutek stosowania pewnych maści lub kremów, np. na bazie sterydów. Część przebarwień znika samoistnie z upływem czasu, jednak często jest inaczej – wraz z wiekiem ich ilość się zwiększa.

Leczenie przebarwień skóry

Wiele osób rozpoczyna leczenie przebarwień od domowych sposobów. Podstawą takiej pielęgnacji jest z pewnością regularne używanie kremów z wysokim filtrem. Można również nabyć w aptece wybielające kremy, które jednak wymagają systematycznego stosowania. Kolor przebarwienia zależy od ilości melaniny wytwarzanej w organizmie, co jest kwestią indywidualną. Przebarwienia pojawiają się zdecydowanie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Na wygląd przebarwień wpływają także geny, w tym kolor skóry.

Laserowe usuwanie przebarwień

Przebarwienia mogą występować na rożnych głębokościach tkanki skórnej. O ile te powierzchniowe mogą być usunięte za pomocą kremów, tak te głębokie poddadzą się jedynie działaniu lasera. Nowoczesne sprzęty medycyny estetycznej pozwalają na rozbicie nagromadzonej w miejscu plamy melaniny na drobne cząsteczki, które następnie są wchłaniane przez organizm, skutkując usunięciem przebarwienia. Laserowe usuwanie przebarwień jest bardzo skuteczne i pozwala wyeliminować praktycznie każdy rodzaj przebarwienia.

Przeciwwskazania do zabiegu

Nie każdy może poddać się zabiegowi usuwania przebarwień laserem. Wśród przeciwwskazań wymienia się m.in. terapię retinoidami, zarówno miejscowo, jak i ogólnie, przyjmowanie leków i ziół fotouczulających, nowotwory skóry, stany zapalne, silna opalenizna i choroby tkanki łącznej. Aby wykluczyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, przed każdym zabiegiem pacjent udziela informacji na temat swojego zdrowia lekarzowi, który decyduje o możliwości przeprowadzenia zabiegu.

Pielęgnacja po zabiegu

Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, a po kilku dniach zaczyna się łuszczyć. Należy w tym czasie unikać podrażniania skóry i używania mocnych środków kosmetycznych, np. na bazie alkoholu. Nie można również stosować peelingów ani innych zabiegów naruszających naskórek. Skórę najlepiej pozostawić do samoistnego zagojenia się.