Karboksyterapia – na czym polega?

Karboksyterapia – na czym polega?

2 sierpnia, 2021 Wyłączono przez Admin

Kasboksyterapia to zabieg medycyny estetycznej, który wykonuje się w celu usunięcia cellulitu, blizn, zmarszczek i pajączków. Stosuje się ją także w problemie łysienia i utraty włosów w celu stymulacji cebulek włosów do wzrostu. Pomocna jest ponadto w przypadku nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej.

Co to jest karboksyterapia?

W karboksyterapii wykorzystuje się dwutlenek węgla. Już na początku XX wieku leczono za jego pomocą problemy z układem krążenia. Współcześnie medyczny CO2 jest jedną z bardziej cenionych substancji w kosmetologii estetycznej. Zabieg karboksyterapii jest mało inwazyjny, bezpieczny, dobrze tolerowany przez większość pacjentów, gdyż dwutlenek węgla jest naturalny i znany dla organizmu, jako końcowy produkt wymiany gazowej w oddychaniu. Zabieg polega na wstrzykiwaniu CO2 bezpośrednio w tkanki ciała. Do jego aplikacji są wykorzystywane różnorodne aparaty, które dozują właściwe ilości gazu, dobrane indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Nakłucia są śródskórne lub podskórne. Karboksyterapia działa biochemicznie i mechanicznie.

Działanie biochemiczne

Dwutlenek węgla powoduje błyskawiczne rozszerzenie naczyń krwionośnych, a także zwiększenie przepływu tlenu i krwi w miejscu poddanym zabiegowi. W efekcie tworzą się nowe naczynia krwionośne i udrażniają się te zwężone. W tkankach występują zmiany, co skutkuje lepszym dotlenieniem i zwiększeniem przepływu krwi, tlenu i wszelkich składników odżywczych do danego obszaru objętego leczeniem. W miejscu, w którym doszło do wstrzyknięcia CO2 dochodzi do stymulacji fibroblastów, odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Dzięki temu zwiększa sprężystość i elastyczność skóry, co poprawia jej wygląd.

Działanie mechaniczne

Na dwutlenek węgla są bardzo wrażliwe komórki tłuszczowe. Wprowadzony podskórnie CO2 zamienia się częściowo w kwas węglowy, który cechuje się działaniem lipolitycznym, czyli rozpuszczającym tłuszcz. Prowadzi to do zwiększonego drenażu limfatycznego, a to skutkuje zmniejszeniem obrzęku i usunięciem toksyn. Stymuluje to metabolizm tkanki tłuszczowej i silnie rozszerza naczynia krwionośne. To z kolei zwiększa przepływ krwi. Powierzchnia skóry ulega wygładzeniu, dzięki czemu znika efekt pomarańczowej skórki.

Jak wygląda zabieg?

W karboksyterapii substancję podaje się podskórnie lub śródskórnie, w zależności od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć. Odpowiednią dawkę gazu, dostosowaną do pacjenta stosuje się przy użyciu igły lub też specjalnego pistoletu. Urządzenie do wykonywania zabiegu pozwala na regulację ciśnienia, przepływu i temperatury podawanego gazu. Ważny jest także kąt iniekcji oraz jej głębokość. Na początku zabiegu zaleca się stosowanie niskich parametrów przepływu, który można stopniowo zwiększać wraz z kontynuacją terapii. Maksymalna dawka, jaką można podać to 300 cm3 dwutlenku węgla.

Wskazania do zabiegu są różnorodne, z uwagi na wielokierunkowe działanie preparatu. Jedną z częściej leczonych za pomocą CO2 dolegliwości jest uciążliwy cellulit, nawet w zaawansowanym stadium. Jest to też świetny sposób na redukcję blizn i rozstępów. Dzięki poprawie ukrwienia tkanek i stymulacji syntezy kolagenu następuje wygładzenie skóry. Wiele kobiet korzysta z karboksyterapii w celu spłycenia zmarszczek i odmłodzenia skóry twarzy, szyi i dekoltu. Poprawa mikrokrążenia okazuje się również skuteczna w usuwaniu pajączków. Stosuje się ją również w przypadku problemów z włosami, np. w schorzeniach takich jak łysienie plackowate. Dzięki zwiększonemu dotlenieniu w tkankach poprawia się wzrost i rozmnażanie komórek, a to z kolei prowadzi do tworzenia się nowych cebulek włosowych. Zabieg wpływa również pozytywnie na porost włosów, przyspieszając go. Równie często na zabieg zgłaszają się osoby, które chcą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z konkretnych miejsc. Obszarami, które poddaje się redukcji tłuszczu najczęściej są brzuch, boczki, pośladki i uda. Z karboksyterapii mogą skorzystać także osoby borykające się z łuszczycą, zaburzeniami krążenia czy skurczami nóg. Przeciwwskazania to na pewno niewydolność serca, choroby krwi, nowotwory, epilepsja i jaskra. Po zabiegu może pojawić się opuchlizna, która jednak szybko znika.

Ilość zabiegów różni się w zależności od leczonego obszaru ciała oraz efektów, jakie chcemy osiągnąć. W przypadku twarzy liczba zabiegów wynosi około 6, a w przypadku ciała minimum 10. W przypadku wskazań medycznych, jak np. przy łuszczycy lub łysieniu, ilość zabiegów może wynosić nawet do 30 sesji.