Naturalne metody walki z chrapaniem: 5 babcinych sposobów, które warto wypróbować.

Przeziębienia, ciąża, lekarstwa – różne czynniki mogą powodować chrapanie. Istnieją jednak naturalne rozwiązania pozwalające zmniejszyć częstotliwość tych czasami irytujących hałasów.
Prawie 40% dorosłych w wieku powyżej 50 lat często cierpi z powodu chrapania. Szumy występujące podczas snu mogą mieć różną intensywność, być przejściowe lub regularne, w zależności od osoby. Dzieci są również narażone na chrapanie w nocy.

Jakie czynniki mogą powodować chrapanie?

Chrapanie jest zazwyczaj spowodowane niedrożnością górnych dróg oddechowych spowodowaną rozluźnieniem mięśni gardła. Deformacje przegrody nosowej, obecność polipów, niektóre choroby alergiczne lub infekcje zatok mogą również powodować chrapanie.
Istnieją tymczasowe przyczyny chrapania. Dotyczy to w szczególności niedrożności nosa, nieżytu nosa, zapalenia zatok, przeziębienia, zapalenia oskrzeli i jamy nosowo-gardłowej. Również kobiety w ciąży mogą być dotknięte problemem chrapania w czasie ciąży. Przyczyna? Przyrost masy ciała powoduje ściśnięcie gardła i ucisk na drogi oddechowe. Niepokój i stres mogą również zablokować drogi oddechowe.
Nadwaga, otyłość, palenie papierosów i wiek są przyczynami chrapania. Złe nawyki żywieniowe również mogą być przyczyną chrapania. Kwasowość unosi się do przełyku, a następnie dociera do dróg oddechowych. Wywołuje to przekrwienie nosa i produkcję śluzu. Dlatego ważne jest, aby ograniczyć spożycie produktów mlecznych, alkoholu oraz tłustych i cukrowych potraw.
Niektóre leki, takie jak tabletki nasenne, mogą powodować chrapanie. Tkanki gardła stają się luźne, ze względu na głęboki sen spowodowany tymi zabiegami. Leki na wątrobę mogą również powodować refluks kwasowy, który może prowadzić do chrapania. Inną potencjalną przyczyną jest szczęka, która jest zbyt daleko do przodu lub zbyt daleko do tyłu, co uniemożliwia przepływ powietrza przez drogi oddechowe.
Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli osoba jest dotknięta chrapaniem, budzi się zmęczona i przybiera na wadze. Te trzy czynniki mogą być ostrzeżeniem przed możliwym bezdechem sennym.

Jakie są naturalne rozwiązania problemu chrapania?

1. Zmień pozycję do spania.
W szczególności można spać na boku, aby nie dopuścić do zwiotczenia tkanek dróg oddechowych. Zdrowy styl życia, w tym ćwiczenia fizyczne i zrównoważona dieta oraz regularne nawadnianie organizmu, mogą również pomóc w walce z tymi szkodliwymi dźwiękami.

2. Regularnie czyść nos.
Raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie, przed pójściem spać, można oczyścić nos wodą morską lub roztworem soli fizjologicznej. Nie jest wskazane, aby robić to codziennie, chyba że w przypadku przeziębienia, ponieważ istnieje ryzyko podrażnienia przegrody nosowej.

3. Osteopatia.
Ta metoda leczenia polega na identyfikacji i lokalizacji ograniczeń ruchomości, które mogą dotyczyć wszystkich struktur ludzkiego ciała. W przypadku chrapania warto rozważyć osteopatię, która wspomaga przepływ powietrza przez drogi oddechowe, szczególnie u kobiet w ciąży, które czasami mają problemy z oddychaniem.

4. Herbaty ziołowe.
Sugeruje się dwa przepisy na herbaty ziołowe do picia przed pójściem do łóżka, aby uniknąć chrapania w nocy. Pierwsza z nich oparta jest na imbirze, który pomaga odciążyć drogi oddechowe, oraz lukrecji, która jest środkiem zmiękczającym. Można sporządzić wywar, zalewając łyżeczkę imbiru i laskę lukrecji wrzącą wodą na pięć do dziesięciu minut, a następnie odstawiając na pięć minut i odcedzając. Napój ten nie jest zalecany dla kobiet w ciąży.
Druga herbata jest zrobiona z eukaliptusa, środka wykrztuśnego, który oczyszcza drogi oddechowe, i miodu, środka łagodzącego. Te dwa składniki odżywcze są doskonałymi sprzymierzeńcami podczas choroby. Włóż łyżkę stołową liści eukaliptusa do wrzącej wody na pięć minut, a następnie pozostaw je na pięć minut, aby się zaparzyły. Pod koniec przygotowania dodajemy pół łyżeczki miodu, aby nie stracił swoich właściwości. Napój ten nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i dzieci poniżej drugiego roku życia.

5. Olejki eteryczne.
Kilka olejków eterycznych może być stosowanych w celu ulżenia osobom dotkniętym chrapaniem. Przyczyną tego dyskomfortu może być np. przeziębienie lub zapalenie jamy nosowo-gardłowej. Można przygotować synergię z eukaliptusa promienistego i mięty polnej, aby zmniejszyć chrapanie podczas choroby. Eukaliptus promienisty jest środkiem wykrztuśnym, który zwiększa ilość wydzieliny, a mięta ułatwia oddychanie, oczyszczając drogi oddechowe.
Wlej 20 kropli każdego olejku eterycznego do 10 ml oleju roślinnego, a następnie dodaj mieszaninę do roll-on’a i zaaplikuj na klatkę piersiową przed snem, aby udrożnić drogi oddechowe. Jeśli jesteś bardzo chory i przekrwiony, możesz dodać 10 kropli olejku eterycznego z sosny szkockiej, aby zatrzymać przekrwienie dróg oddechowych.
Na chrapanie związane ze stresem poleca się olejek eteryczny z majeranku, który uspokaja niepokój i udrażnia drogi oddechowe oraz olejek eteryczny z bergamotki, który działa przeciwskurczowo, rozluźniająco i zapobiega rozluźnianiu się tkanek. Wlej 25 kropli każdego olejku eterycznego do 10 ml oleju roślinnego, a następnie przelej mieszaninę do roll-on’a i zastosuj przed snem.
Jednak te synergie nie są zalecane dla kobiet w ciąży, dzieci poniżej szóstego roku życia i osób poddawanych ciężkim lekom.

You May Have Missed