Depilacja laserowa – Skuteczna walka z owłosieniem

Depilacja laserowa – Skuteczna walka z owłosieniem

2 sierpnia, 2021 Wyłączone przez Admin

Wiele kobiet boryka się z nadmiernym, niechcianym owłosieniem na ciele. O ile golenie nóg czy pach nie wydaje się zbyt problematyczne, to większy problem pojawia się w przypadku np. nadmiernego owłosienia twarzy. Skąd ono się bierze i czy jest powodem do niepokoju?

Nadmierne owłosienie

Nadmierne owłosienie u kobiet to problem nie tylko estetyczny, ale często również hormonalny. Wiąże się z nadmierną produkcją androgenów, czyli hormonów tzw. męskich. Chorobę tę zwie się hirsutyzmem. Może ona znacząco obniżać samoocenę i jakość życia kobiety. Jednak występowanie wąsika czy owłosienia w nietypowych miejscach nie zawsze wiąże się z zaburzeniami. Z kolei inne kobiety borykają się z problemem silnych podrażnień po goleniu, czy wrastających włosków po depilacji. Na pomoc takim osobom przychodzi depilacja laserowa.

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa polega na użyciu specjalnie skondensowanej wiązki światła, która przenikając przez skórę dociera do mieszka włosowego i zostaje pochłaniana przez barwnik włosa. Efektem tego zjawiska jest pochłonięcie cebulki włosowej, która zostaje zniszczona, dlatego włos przestaje rosnąć. Laser jest bardzo precyzyjny, dlatego nie uszkadza powierzchni skóry i nie wywiera negatywnego wpływu na organizm. Z zabiegu laserowego usuwania owłosienia może skorzystać każda kobieta, która ma już dość uciążliwego golenia – na całym ciele. Istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu, takie jak choroby skóry, mocna opalenizna czy znamiona, jednak przez każdym zabiegiem specjalista przeprowadza wywiad, po którym decyduje o możliwości depilacji.

Zabieg depilacji laserowej, dla osiągnięcia stałych efektów, wymaga wykonania kilku sesji. Wynika to z cyklicznej fazy wzrostu włosów, które rosną w różnym tempie. O ilości zabiegów decydują naturalne predyspozycje pacjentki, takie jak odcień karnacji, grubość i kolor włosa oraz fazy jego wzrostu.

Do zabiegu depilacji laserowej należy się odpowiednio przygotować:

1. Pół roku przed należy zrezygnować z doustnej terapii retinoidami.
2. Miesiąc przed planowanym zabiegiem nie można usuwać owłosienia.
3. Kilka tygodni przed depilacją laserem należy zaprzestać opalania skóry czy korzystania z solarium.

Wiele osób zastanawia się, czy zabieg depilacji laserowej jest bolesny. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to od osoby. W zależności od typu włosów i ich barwnika, ból może być większy lub mniejszy. Dla kobiet posiadających ciemne, grube i gęste włosy zabieg może być bardziej bolesny. Niektórzy porównują odczucia do ukłucia komara, inni do depilacji pęsetą. Niektóre salony oferują podczas zabiegu systemy chłodzące, dzięki którym ból jest znacząco zminimalizowany lub czasem praktycznie nieodczuwalny.

Przed wykonaniem zabiegu, po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu z pacjentką, zostaje przeprowadzona próba laserowa na skórze, w celu sprawdzenia reakcji organizmu. Jeżeli wszystko przebiega w porządku, specjalista przystępuje do wykonania pełnego zabiegu. W zależności od partii ciała czas trwania zabiegu będzie się różnił. Po jego zakończeniu może pojawić się podrażnienie skóry, które najczęściej ustępuje już po kilku godzinach. Aby przyspieszyć proces regeneracji skóry można używać kremów łagodzących, unikać korzystania z sauny i zrezygnować z peelingów. Nie należy również się opalać.

Ile to kosztuje?

Cena depilacji laserowej będzie zależna od wielu czynników – głównym z nich jest miejsce wykonywania zabiegu, a także powierzchnia ciała. Przykładowo depilacja nóg będzie droższa, niż depilacja wąsika na twarzy. Na koszt wpływa także rodzaj salonu, który oferuje depilację oraz rodzaj wykorzystanego lasera. Wiele miejsc oferuje jednak różnego rodzaju pakiety promocyjne, dzięki którym w opłacalnej cenie można wykonać kilka zabiegów depilacji. Depilacja wąsika waha się w cenach 100-150 zł, z kolei depilacja nóg może kosztować od 400 do 600 zł za jeden zabieg.

Depilacja laserowa – czy warto się na nią zdecydować?

Depilacja laserowa pozwala zapomnieć o podrażnieniach, wrastających włoskach i problemach skórnych, które towarzyszą tradycyjnym metodom usuwania owłosienia. Laser umożliwia także zaoszczędzenie sporej ilości czasu, ponieważ niektóre kobiety muszą golić się codziennie. Jednorazowe maszynki niejednokrotnie powodują zaczerwienienie skóry i wysypkę, a ich używanie w pośpiechu może prowadzić do zacięć i ran. Depilacja laserowa stanowi alternatywę dla tego rodzaju rozwiązań. Włoski przestają wrastać, nie pojawiają się żadne podrażnienia, a skóra jest nieskazitelnie gładka – zawsze gotowa, by ją odsłonić.