Warszawa oferuje zabiegi kinesiotaping nie tylko sportowcom

Czy plastry sprawdzają się tez poza “boiskiem”?

Od kilku lat w warszawskich klubach sportowych, siłowniach i klubach fitness daję się zauważyć osoby noszące kinesiotaping. Można powiedzieć, że w Warszawie stało się to na swój sposób modne i prestiżowe. Noszenie kinesiotapingu oznacza przecież wyższy status majątkowy ponieważ widać, że dba o tego człowieka oprócz trenera jeszcze fizjoterapeuta.

Kinesiotaping kojarzy się przede wszystkim z kolorowymi plastrami przyklejanymi „losowo” na różnych częściach ciała u zawodowych sportowców. Nic bardziej mylnego.

Po pierwsze nie jest to zwykły plaster. Bardziej można go nazwać taśmą, wykonaną z bawełny i pokrytą akrylową warstwą kleju, który aktywuje się dzięki tarciu i wytworzeniu ciepła chwilę po aplikacji. Dodatkowo jest on wodoodporny. Dzięki tym dwóm czynnikom mamy pewność, że plaster utrzyma się na skórze przez kilka dni a po usunięciu nie pozostawi śladów.

Po drugie istnieje kilka technik naklejania plastrów a każdy z nich ma swoje unikatowe zadanie. Wśród nich wyróżniamy techniki: mięśniowe, więzadłowe, powięziowe, funkcjonalne, korekcyjne i limfatyczne. Dzięki tak szerokim możliwościom plastra możemy działać leczniczo na skórę, mięśnie, stawy, więzadła i układ limfatyczny. Kinesiotaping ma za zadanie zwalczać ból, korygować działanie mięśni oraz pozycję stawu i aktywować układ limfatyczny w celu zmniejszenia obrzęków. Oprócz tego za pomocą plastra można również leczyć i uruchamiać blizny, dzięki czemu zapobiegamy zrostom oraz innym zaburzeniom biomechanicznym będących skutkiem ubocznym głębokiego cięcia.

Po trzecie taśmy te znajdują zastosowanie nie tylko u sportowców! Bardzo dobrze sprawdza się również u nieaktywnych fizycznie osób, które doznały przypadkowej kontuzji lub po prostu zmagają się z problemami takimi jak obrzęk, ból kolan czy ból pleców. Naklejenie taśmy u osoby, która pracuje 8 godzin dziennie w pozycji siedzącej pozwala na odciążenie a jednocześnie odżywienie więzadeł i powięzi, które w bezruchu pozostają nieodżywione.

Ich działanie polega na regulacji napięcia mięśniowego w miejscu aplikacji dzięki czemu poprawia się zakres ruchomości oraz siła mięśni. Dzięki naklejeniu plastra z jednoczesnym naciągnięciem skóry dochodzi do zwiększenia przestrzeni pomiędzy skórą właściwą a powięzią czyli błoną, otaczającą mięśnie. Pozwala to na poprawę funkcjonowania układu limfatycznego, zmniejszenie stanu zapalnego oraz poprawy mikrokrążenia czyli usprawnienia procesów chemicznych, biologicznych i fizycznych zachodzących w ciele człowieka.

Wśród wielu, niewątpliwych zalet kinesiotapingu na szczególną uwagę zasługują:

-dobra tolerancja taśmy przez pacjentów

-długi okres użytkowania i możliwość wdrożenia terapii 24h na dobę

-niskie koszta terapii

-uniwersalność stosowania zarówno u mężczyzn, kobiet, ciężarnych jak i u dzieci.

-rzadko spotykany, minimalny odczyn alergiczny

-efekt utrzymujący się także po usunięciu plastra

-możliwość stosowania z innymi formami terapii.

Niestety, plastra nie można zaaplikować u osób chorych na cukrzycę, chorobę wieńcową lub zakrzepicę żylną. Ponadto przeciwwskazaniem są rany otwarte w miejscu plastra, odczyny alergiczne, stany zapalne oraz infekcyjne skóry oraz choroby nerek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *