Drenaż limfatyczny – sposób na obrzęki

Drenaż limfatyczny jest to rodzaj masażu, którego celem jest poprawa krążenia limfy w układzie limfatycznym człowieka. Limfa jest to płyn tkankowy spływający do tworzących układ naczyń chłonnych, skąd transportowana jest do węzłów chłonnych a następnie do układu krwionośnego. Chłonka transportuje zbędne produkty przemiany materii z tkanek. Prawidłowy przepływ limfy uwarunkowany jest prawidłowym działaniem pompy tłoczącej w postaci skurczów mięśni oraz prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego.

We wspomaganiu działania układu limfatycznego stosowany jest  manualny drenaż limfatyczny. Zabieg przebiega z użyciem odpowiednich ruchów, wykonanych z powolnym tempem oraz naciskiem w kierunku do węzłów chłonnych oraz do serca.

W masażu limfatycznym wyróżniamy serie okrężnych, obrotowych, pompujących oraz czerpiących chwytów , wykonywanych w danej okolicy po 5-7 razy w bardzo wolnym, jednosekundowym tempie. Pozwala to na wyróżnienie dwóch faz w tym oto masażu : fazy przesuwania oraz odprężenia. Gwarantuje to pożądany efekt przesunięcia limfy proksymalnie w kierunku węzłów chłonnych, chwilę po ich udrożnieniu. Cechą charakterystyczną tego masażu jest powracanie do uprzednio opracowanej tkanki w celu zapewnienia jak najskuteczniejszego krążenia.

Wskazaniem do masażu limfatycznego są:

  • obrzęki wywołane długotrwałym unieruchomieniem
  • obrzęki występujące w następstwie chorób np. układy krążenia
  • obrzęki tłuszczowych, szczególnie w obrębie kończyn dolnych

Ponadto dzięki rozgrzaniu tkanek, poprawie krążenia oraz metabolizmu komórkowego drenaż limfatyczny odnajduje również zastosowanie w kuracji antycellulitowej.

Niestety, występują również przeciwwskazania które obejmują: przede wszystkim niewyrównaną niewydolność serca, ostro przebiegające stany zapalne oraz obecność aktywnych wirusów,  bakterii oraz grzybów, gdyż rozniesienie ich po całym organizmie może doprowadzić do toksemii.

Zadowalającego efektu oczekiwać można po serii kilku – kilkunastu zabiegów w prawidłowych odstępach czasowych w zależności od potrzeby pacjenta.

W celu utrwalenia efektu zastosować można również bandażowanie. Ponadto w przypadku przewlekłych obrzęków zalecane jest stosowanie odzieży uciskowej np. rajstop w celu ciągłego działania leczniczego. Profilaktyka przeciwobrzękowa obejmuje przede wszystkim aktywacje pompy mięśniowej za pomocą częstych ruchów kończyną, która ulega obrzękowi np. naprzemiennie zgięcie oraz prostowanie stóp podczas długiej podróży. Oprócz tego zaleca się układanie kończyn w pozycji elewacji, tak aby znajdowały się one powyżej serca. Jednakże niezaprzeczalną podstawą profilaktyki są regularnie przeprowadzane badania, niepalenie tytoniu, stosowanie zdrowej niskocholesterolowej diety, unikanie otyłości i długotrwałego siedzenia w jednej pozycji oraz wdrożenie aktywności fizycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *